Ek Gıdaya Başlama Rehberi
1
Ek Gıdaya Başlama Rehberi
Bebeğimiz için yeni bir dönem başlıyor dersek yeridir. Çünkü bebeğinizin 0-2 yaş arası yaşadığı her deneyim bundan sonraki tüm hayatına mal olacağından besinlerin mevsimine göre ve doğal olmasına dikkat etmek, ayına göre doğru olan besin seçimini yapmak önemlidir. Öncelikle bebeğinizin ne zaman ek gıdaya başlaması gerektiğine doktorunuz ile birlikte doğru zamanı seçmek için beraber karar vermelisiniz.

Ek gıdaya ne zaman başlamalıyım?

Bebeğinizin ek gıdaya başlayabilmesi için destekli veya desteksiz oturuyor olması gerekir ki yatarak yemek yedirmek boğulma riskinden dolayı son derece sakıncalıdır. Çocukların çiğneme becerisi 6 aydan önce genellikle gelişmez. Eğer 4. ayda ek gıdaya başlanıyorsa mümkün olduğunca sıvı besinler yedirmek gerekir. Daha katı gıdalar için altıncı ayı beklemelisiniz. Dil, ilk zamanlar yediklerini yana, öne iterek çiğneme ve yutma alışkanlığını yavaş yavaş kazanmaya başlayacaktır. 7. ayında hemen hemen bu becerilerini genellikle kazanmış olurlar.

Dünya sağlık örgütünün desteklediği, ilk 6 ay sadece anne sütü devamında ek gıdaya geçildiğinde her verilen besini 3 gün deneyerek ve günde 1 çeşit besin yedirerek alerji riskini gözlemleyip başlamak gereklidir.Ek gıdaya geçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ek gıdaya başlarken en çok dikkat edilesi gereken ise bu minicik bünyeye zararlı gelebilecek 1 yaşından önce asla verilmemesi gereken gıdaları iyi bilmeli, ezberlemeliyiz. Mümkünse yazıp buzdolabına, gözle görebileceğiniz bir yere asmanızı öneririm. 1 Yaşın Altındaki Bebeklere Sakıncalı Gıdalar yazımı yeni başlayanlar için dikkatle okumanızı öneririm.

İkinci dikkat edilecek konu ise 6. aydan başlayarak ay ay hangi besinleri verebileceğiniz. Bağırsakların düzgün çalışması ve sağlığına zararı olmaması için bazı besinleri 8,9. ayda başlanması önerilir. Bu besinleri aşağıdaki tablodan inceleyip bebeğinize bir beslenme programı oluşturabilirsiniz.

ek-gidada-verilecek-yiyecekler-listesi

Öncelikle ilk verilecek gıdalardan biri ev yapımı yoğurttur. Yoğurdu evde mayalamanız, içeriğindeki probiyotikten en fazla faydalanmayı sağlayacaktır. Ben Probiyotikle mayalama yapıp günlük olarak veriyorum bebeğime. Probiyotikle Yoğurt Nasıl Mayalanır? yazımı okuyup sizde bu şekilde mayalama yaptığınızda bebeğiniz en yararlı probiyotiklerden daha fazla yararlanmış olur. Sağlıklı bir hayat bağırsak florasının doğru şekilde çoğalmasıyla oluşur. Beyin ve bağırsak arasında ilişki olduğunu kanıtlayan çalışmalar var ki bağırsak ne kadar sağlıklı olursa beyin de o kadar çalışkan olur…

Ek gıdaya sebze ile de başlayabilirsiniz. Mevsim sebzesi olmasına dikkat etmelisiniz. Sebze püresi ile başlamak, meyvelerin güzel tadından sonra sebze sevdirmek zor olabileceğinden önerimdir. Unutayın ki 3 gün kuralı mutlaka uygulamalısınız. Bebeğinizi herhangi bir besine alerjisi olabilir ki bebekler ilk 2 yılında alerjik bünyelere sahiptir. Ek gıdaya yeni başlarken tek çeşit ve 3 gün sora yeni bir besine geçerek yavaş ve alıştırarak bu serüvene devam edin.

Bebeğinize sabah aç olduğunda ek gıda verin ki tadına alışamasada aç olduğu için hemen reddedemesin. Anne sütünü ek gıdadan hemen sonra vermemelisiniz ki emzirileceğini bildiği için çok az yiyebilir ve alışma süreci uzayabilir. En az yarım saat bekleyin ve sonra emizrin.

Bilinmesi gereken temel başlangıç bilgileri bunlar. Ancak bu konuyla ilgili yazılacak o kadar çok şey var ki!… Sizinle yavaş yavaş bende deneyimledikçe paylaşmaya devam edeceğim. Bebeğinizin iştahı bol olsun!.. Bu süreçte kolay gelsin :

)
İçeriği Oyla
5.0
Yorumlar

diğer yazılarınız nerde acaba nasıl ulaşabilirim?

10.12.2016, 16:13
Mobil

teşekkürler.. çok faydalı bi yazı gercekten

4.2.2017, 12:48
Mobil

Diğer yazıla nerede

4.4.2017, 18:02
Mobil

Diğer yazılar Forum bölümünde fiziksel gelişim başlığı altındadır.

1.5.2017, 16:10
Mobil

6 aylim kzim var 2 saate bir mama 120 cc mama iciyo yeni yeni ek gida vermeye baslasim ama versemde gene 2 saat olmasan acikiyo ne yapmam lazim

23.7.2017, 14:44
Mobil

bebeğim 5 aylık ne verebilirim

21.12.2017, 03:22
Mobil
Yorum Yap

Uygulamamızı İndirebilirsiniz!

Bebek Kulübü Android ve iOS uygulamalarına markette ulaşabilirsiniz.