Rota Virüsü
1
Rota Virüsü
Merhaba sevgili anne ve babalar... Rota virus aşısı ile çok soru geliyor ve son zamanlarda ishal ve kusma vakaları artmış durumda.
5 yaş altı çocuklarda ishalin en sık nedeni olan rotavirüs enfeksiyonu çocukların kabusu olmuş durumda.
Dünyada heryıl 110 milyon çocuk bu virüsün hedefi olmakta ve yaklaşık 500 bin çocuk bu enfeksiyondan ölmektedir.
Rota virüs çok çabuk bulaşır. Peki nasil bulasir.
Dokunmayla, Hapşırıkla, yiyecek ve içeçeklerle bulaşır. Özellikle çocukların ortak oynadığı kres vb.yerlerde oyuncakların yüzeylerinde uzun süre canlı kalır. Bu yüzeylere dokunanlar birbirine el-ağız teması ile bulaştırır. Yakın temasdan yine okul vb.. kalabalık ortamlarda cok cbk bulaşır. O yüzden rota hastalıgina yakalanmis cocuklar tamamen iyi olmadan okula gonderilmemelidir.
En sık belirtiler ateş, kusma ve ishaldir.
İlk belirtiler genelde kusma ile başlar ve tabloya ateş ve ishal eklenir.
Bu hastalıkta en büyük tehlike sıvı kaybıdır. İshalin yanında kusma da eşlik ediyorsa sıvı kaybı daha da artmakta ve ağızdan beslenemeyip kustuğu için kaybı karşılayamayıp hasta kaybedilebilmektedir.
Bulaşıcılığı yüksek olduğundan hijyene çok dikkat edilmeli eller sık sabunlanmalidir.
Virüslere bağlı bir enfeksiyon olduğundan antibiyotik kullanılmaz.
En önemli nokta sıvı kaybının yerine konabilmesi için damardan serum takviyesi ve probiyotk kullanılmasıdır.
Eğer halsizlik, idrar sıklık ve miktarında azalma. Gözküresinde çöküklük cilt elastikiyetinde azalma , dilde kuruluk gibi sıvı kaybı belirtileri varsa hastaneye yatırılıp damardan hidrasyonu sağlanmalıdır.
Rotavirüs aşısı henüz aşı programına girmemiş olsada koruyuculuğu %84 etkilidir. Aşının ilk dozu yaşamın 3. ayı dolmadan son dozu 6. aydan önce yapılmalıdır .
Son olarak inek sütü alerjisi olan bebeklere yapılmaması gerektiğini unutmayın!!! FAYDALANMASINI İSTEDİĞİNİZ KİŞİLERİ ETİKETLEMEYİ UNUTMAYIN!!! #uzmdralifuatserpen #cocukuzmani #rotavirus #pediatrician #çocukdoktoru #istanbulcocukdoktoru #miniklerindoktoru #instagood #likeforfollow #follow #baby #instagood #instagram #like #keşfet
İçerği Oyla
5.0
Yorumlar
Yorum Yap

Uygulamamızı İndirebilirsiniz!

Bebek Kulübü Android ve iOS uygulamalarına markette ulaşabilirsiniz.