GÜNLÜK D VİTAMİNİ İHTİYACI VE KAYNAKLARI
1
Dr. M.Ali VARKAL
Dr. M.Ali VARKAL
Doktor - İstanbul
GÜNLÜK D VİTAMİNİ İHTİYACI VE KAYNAKLARI
Sevgili Aileler Merhaba

Bu gönderide D Vitamini kaynakları ve günlük ihtiyaca değineceğim.

✔️D vitamini hangi besinlerde bulunur? Balık, süt ve süt ürünleri, yumurta, tereyağı, yulaf, D vitamini yönünden zenginleştirilmiş gıdalar önemli besinsel kaynaklardır. Özellikle Morina balığı, somon, uskumru, ton balığı, sardalya gibi balıklar D vitamini yönünden zengindir

✔️Ne zaman D vitamini desteği almalıyız? Ülkemizde kış aylarında cildimizden D vitamini sentezi mümkün olmayacağından ve diyetle günlük ihtiyacın tam olarak karşılanması zor olacağından her yılın Ekim-Kasım aylarından başlayarak ilkbahar başına kadar D vitamini takviyesi alınması önerilir. Yaz aylarında yeteri kadar güneşlenmeyen ve uygun beslenmeyenlerde yaz aylarında da D vitamini takviyesi gerekir.

✔️Günlük D vitamini ihtiyacı ne kadardır? Çocuklarda günlük D vitamini desteği 600-1000 IU, erişkinlerde 1000-2000 IU şeklinde kullanılabilir. Günlük destek kişiye göre değişebilir. 25-OH D vitamini düzeyi kontrollerine göre düzey 30 ng/ml’nin üzerinde tutulmaya çalışılır.

✔️D vitamini düzeyi çok düşük olan, Raşitizm ve Osteomalazi bulguları taşıyanlarda tedavi dozunda D vitamini almak gerekir. Bunun için doktorunuza başvurmanız doğru olacaktır.

Keyifli akşamlar dilerim.

🦋Faydalanmasını istediğiniz arkadaşlarınızı etiketlemeyi unutmayın.

pediatrikulubu#çocuk #bebek #çocukdoktoru #pediatri #pediatrist #doktorum #anne #annekucağı #baba #annem #babam #yenidoğan #igbebekleri #doğum #istanbul #doktor #annebebek #bağışıklık #çocukgelişimi #aile #anneyim #drvarkal #dvitamini #vitamind
İçerği Oyla
5.0
Dr. M.Ali VARKAL
Dr. M.Ali VARKAL
Doktor - İstanbul
Yorumlar
Yorum Yap

Uygulamamızı İndirebilirsiniz!

Bebek Kulübü Android ve iOS uygulamalarına markette ulaşabilirsiniz.