ÇOCUKLARINIZA CİPS YEDİRMEMENİZ İÇİN 7 ÖNEMLİ NEDEN
1
Dr. M.Ali VARKAL
Dr. M.Ali VARKAL
Doktor - İstanbul
ÇOCUKLARINIZA CİPS YEDİRMEMENİZ İÇİN 7 ÖNEMLİ NEDEN
Sevgili Aileler Merhaba

Pediatri Kulübü’nde bugün Patates Cipsi ve benzerlerinin zararlarından bahsedeceğim.

Dün bir anne-babanın 2 yaşına gelmemiş çocuklarına patates cipsi yedirdiklerine şahit oldum. Cipsler konusunda toplumun hala yeterli bilince sahip olmadığını düşündüm. Cipsin zararları kısaca şöyle;

✔️1-

Obezite:

Cipsler aslında ciddi oranda doymuş yağ ve kalori içerir. Aşırı tüketimi sonucu obezite kaçınılmaz olur. Sadece bununla kalsa keşke. Doymuş yağ asitleri ve obezite gelecekte diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskini ciddi oranda arttırmaktadır.

✔️2-

Böbrek Yetmezliği, Yüksek Tansiyon ve İnme:

Yüksek oranda tuz içeren cipsler içerdikleri sodyum sayesinde aşırı su tutulumuna ve yüksek tansiyona neden olur. İlerleyen dönemde böbrek yetmezliği ve inme görülme riski ciddi oranda yükselir.

✔️3-

Ateroskleroz ve Kalp Krizi:

İçerdiği yüksek oranda doymuş yağlar yani zararlı yağlar ile kolesterol yüksekliğine neden olur. Yüksek kolesterol ateroskleroz dediğimiz damar sertliği ve kalp krizi riskini arttırır. Çocuklar kalp krizi mi geçirirmiş demeyin! Erişkin dönemde erken kalp krizinin temelleri çocukluk çağında atılmaktadır.

✔️4-

Diş Çürükleri:

Cipsler nişasta başta olmak üzere çok fazla karbonhidrat, yani şeker içerir. Dişlerini düzenli fırçalamayan çocukların dişlerinde kalan şeker diş çürüklerine neden olan bakteriler için oldukça uygun bir ortamdır.

✔️5-

Bağımlılık:

Cipsler lezzetini Monosodyum glutamat (çin tuzu ) denen bir maddeden alır. Psikolojik bir lezzet bağımlılığı oluşturur. İçerdiği karbonhidrat ve nişasta ile de kan şekeri ve insülin dengesini bozar. Bu da çocukların sık acıkmasına neden olarak daha çok cips ya da şekerli gıda arzusu oluşturur. Bu da diyabet riskini arttırır.

✔️6-

Hiperaktivite:

Beyinde vücut hareketleri ile ilgili bölümde oluşturduğu değişiklik ile çocukların hiperaktif davranışlar sergilemesine neden olur.

✔️7-

Kanserojen içermesi:

Yüksek ısıya maruz kalan gıdalarda oluşan trans yağlar ve akrilamid kanserojen birer maddedir. Aşırı tüketimi kanser riskini arttırır. Hamile annelerin tüketmesi ile anne karnındaki bebekler de zarar görebilir.

🦋Faydalanacağını düşündüğünüz arkadaşlarınızı etiketlemeyi unutmayın.

pediatrikulubu#çocuk #bebek #çocukdoktoru #pediatri #pediatrist #doktorum #anne #annekucağı #baba #annem #babam #yenidoğan #igbebekleri #doğum #istanbul #doktor #annebebek #bağışıklık #çocukgelişimi #aile #anneyim #drvarkal #dvitamini #vitamind #cips #kolesterol #transyağ #kanser
İçerği Oyla
5.0
Dr. M.Ali VARKAL
Dr. M.Ali VARKAL
Doktor - İstanbul
Yorumlar
Yorum Yap

Uygulamamızı İndirebilirsiniz!

Bebek Kulübü Android ve iOS uygulamalarına markette ulaşabilirsiniz.